[ACC-Logo]

Historien om TSDF/ACC, Systemadministratörer

[ACC Hemsida] [Hjälp] [Information] [Sök] [Index]

[Denna information finns bara på engelska]


Historien om TSDF/ACC, Systemadministratörer
Vi som drivit systemet

Jonas Engström, sysadm (1993-1996)
Sysadm datavetenskap (1993-1996). Jobbar på Parallelldatorcentrum (PDC), KTH.
Email: jonase@pdc.kth.se

Hans Hedlund, sysadm (1993-1997), ordförande (1993-1995)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (199601-199802) och HPC2N (199611-199802) innan han for till Stockholm och blev datakonsult på Entra Teknik, där han arbetar med allt som kommer i hans väg, mestadels datakommunikation och säkerhet
Email: hans.hedlund@entra.se

Mats Arvendal, sysadm (1993-1996) och kassör (1993-1996)
Försvann till Göteborg. Jobbar nu som datakonsult på Communicator främst med realtidsoperativsystem och datakommunikation.
E-mail: mats@arvendal.com

Sillen aka Daniel Silén, sysadm (199x-199x)
Försvann till Stockholm och Algonet/Telenordia Internet, där hans fina titel är Utvecklingschef.
E-mail: dsn@algonet.se

Balp aka Anders Arnholm, sysadm (1996-199x), Vice Ordförande (9x-9x)
Jobbar i Göteborg som konsult, Open Software, Datorkommuniktion
E-mail: balp@acc.umu.se

Björn Grabbe, sysadm (HT1996-1998)
Jobbade åt Entra Teknik AB (1998-1999). Jobbar i Göteborg på Nordic Financial Systems (NFS) (1999-20??).
E-mail: grabben@acc.umu.se

Mikael Wahlberg, sysadm (HT1996-200?)
Jobbade som sysadm på LITU (Lärarutbildningens Informations Tekniska Utvecklingsenhet (199?-2000).
E-mail: mikael@acc.umu.se

Frida Mörtsell, sysadm (HT1996-200?)
E-mail: frida@acc.umu.se

Niklas Jakobsson, sysadm (HT1997-1999)
Jobbar i Stockholm på Parallelldatorcentrum (PDC) (1999-20??).
E-mail: nico@acc.umu.se

Niklas Edmundsson, sysadm (HT1997-200?)
Jobbar som sysadm på HPC2N (1999-20??).
E-mail: nikke@acc.umu.se

Magnus Jonsson, sysadm (HT1997-200?)
Jobbar som sysadm på HPC2N (1999-20??).
E-mail: bigfoot@acc.umu.se

Tomas Ögren, sysadm (HT1998-200?)
Jobbar som sysadm på datavetenskap (1999-20??).
E-mail: stric@acc.umu.se

Markus Mårtensson, sysadm (VT1999-200?)
E-mail: mortis@acc.umu.se

Fredrik Wänman, sysadm (HT1999-200?)
E-mail: wanman@acc.umu.se

Per Lejontand, sysadm (HT1999-200?)
E-mail: pele@acc.umu.se

Andreas Öman, sysadm (HT1999-200?)
E-mail: androman@acc.umu.se



[ACC] [Projects]
Denna sida ändrades sist av wmaster den 27/03 - 2000.