[ACC-Logo]

Historien om TSDF/ACC, Engagerade

[ACC Hemsida] [Hjälp] [Information] [Sök] [Index]

[Denna information finns bara på engelska]


Historien om TSDF/ACC, Engagerade
Vi som drivit systemet

Jonas Engström, sysadm (1993-1996)
Sysadm datavetenskap (1993-1996).
Jobbade på Parallelldatorcentrum (PDC), KTH. (1996-2000)
Jobbade i Stockholm på Ardendo (2000-2008)
Jobbar i Stockholm på Mayam (2008- )
Email: jonas@ardendo.se

Hans Hedlund, sysadm (1993-1997), ordförande (1993-1995)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (1996-1998) och HPC2N (1996-1998).
Flyttade till Stockholm och blev datakonsult på Entra Teknik (1998-2000).
Jobbade i Stockholm på Enskilda Securities (2001-2006), Unix Team Manager
Jobbade på SEB Group IT (2006-2007), Windows Platform Owner
Jobbar på Svensk IT Funktion (2007- ), Storage & Unix expert
Email: hans@acc.umu.se

Mats Arvendal, sysadm (1993-1996) och kassör (1993-1996)
Flyttade till Göteborg där han jobbat på olika företag:
Jobbade på FORMTECH AB (96-97), Technical Project Manager and System Manager, CAD Software projects
Jobbade på COMMUNICATOR AB (97-99), Consultant, Military Communication Projects
Jobbade på TELELOGIC AB (99-00), Consultant, Communication Software
Jobbade på DOUBLEWAY AB (00-01), Systems Architect, Telematic Systems
Jobbade på EDS SWEDEN AB (01-06), Senior Project Manager, Lot of different technologies mainly integration projects
Jobbar på SKF AB (06-ff), Project Manager, Internet and Intranet Management
E-mail: mats@arvendal.com

Sillen aka Daniel Silén, sysadm (199x-199x)
Försvann till Stockholm och Algonet/Telenordia Internet, där hans fina titel är Utvecklingschef.
E-mail: daniel@silen.se

Balp aka Anders Arnholm, sysadm (1996-199x), Vice Ordförande (9x-9x)
Jobbar i Göteborg som konsult på HiQ
E-mail: Anders@Arnholm.nu eller balp@balp.org

Erik Bågfors, sysadm (1996-1999)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (1997-1998) och HPC2N (1998-1999)
Jobbade i Stockholm på Parallelldatorcentrum (PDC/KTH) (1999-2000)
Jobbade i Stockholm på Ardendo (2001-2009)
Jobbar i Stockholm på Plero Media (2009- )
E-mail: erik@bagfors.nu

Mikael Wahlberg, sysadm (1996-2000)
Jobbade som sysadm på LITU (Lärarutbildningens Informations Tekniska Utvecklingsenhet) (1997-2000).
Jobbar i Stockholm på Ardendo (2000- )
E-mail: mikael@acc.umu.se

Grabben aka Björn Grabbe, sysadm (HT1996-1998)
E-mail: grabben@acc.umu.se

Frida Mörtsell, sysadm (HT1996-2000)
Jobbar på Metamatrix i Stockholm (2000- )
E-mail: frida@acc.umu.se

Nico aka Niklas Jakobsson, sysadm (HT1997-1999)
Jobbade i Stockholm på Parallelldatorcentrum (PDC) (1999-2002).
Jobbar i Stockholm på Autonomica (2003- ).
E-mail: nico@acc.umu.se

Nikke aka Niklas Edmundsson, sysadm (HT1997-200?)
Jobbar som sysadm på HPC2N (1999-20??).
E-mail: nikke@acc.umu.se

Fot aka Magnus Jonsson, sysadm (HT1997-2001)
Jobbade som sysadm på HPC2N (1999-2001)
Ex-Jobbade på Ardendo (2001-02-01-2001-08-31)
Jobbar på Umdac (2001-10-01-undef)
E-mail: bigfoot@acc.umu.se

Stric aka Tomas Forsman (f.d Ögren), sysadm (HT1998-200?)
Jobbar som sysadm på datavetenskap (1999-20??).
E-mail: stric@acc.umu.se

Mortis aka Markus Mårtensson, sysadm (VT1999-2004)
Jobbade som sysadm på HPC2N (2002-2003).
Jobbade på Ardendo i Stockholm (2003-2010).
Jobbar på Mayam (2010- ).
E-mail: mortis@acc.umu.se

Farbror aka Fredrik Wänman, sysadm (HT1999-2002)
Jobbar som Trainee-ingenjör på Volvo Aero (2002-).
E-mail: wanman@acc.umu.se

Per Lejontand, sysadm (HT1999-2003)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (2000-2003).
Jobbar på Ardendo i Stockholm (2003- ).
E-mail: pele@acc.umu.se

Andreas Öman, sysadm (HT1999-200?)
E-mail: androman@acc.umu.se

Peter Toneby, sysadm (HT2000-200?)
E-mail: woormie@acc.umu.se

Mattias Wadenstein, sysadm (HT2000-200?)
Jobbar som sysadm på HPC2N (2001-)
E-mail: maswan@acc.umu.se

Simon Rönnberg, sysadm (VT2001-2004)
Jobbar på Ardendo i Stockholm (2004- ).
E-mail: rhuagh@acc.umu.se

David Weinehall, sysadm (VT2001-200?)
Jobbade på South Pole AB i Stockholm (2002-2003).
Jobbar på Nokia i Helsinfors, Finland (2004-).
E-mail: tao@acc.umu.se

Daniel Fahlgren, sysadm (VT2001-2004)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (2003-2004).
Jobbade på Ardendo i Stockholm (2004-2010).
Jobbar på Tutus Data i Stockholm (2010- ).
E-mail: guru@acc.umu.se

Magnus Janlert, sysadm (VT2001-2004)
Jobbar på Ardendo i Stockholm (2004- ).
E-mail: janl@acc.umu.se

Erik Jacobsson, sysadm (VT2001-2003)
Jobbade som sysadm på Vännäs kommun (2003-2005).
Jobbar med järnvägsmaskiner på LAMECO (2005- ).
. E-mail: erik@acc.umu.se

Tommy Norling, sysadm (HT2003-200?)
E-mail: chaan@acc.umu.se

Hannes Eriksson, sysadm (VT2004-2006)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (2005-2006).
Jobbar på Ardendo i Stockholm (2006- ).
E-mail: hannes@acc.umu.se

Jonas Eriksson, sysadm (VT2005-2012), ordförande (HT2004-VT2007)
Jobbade som sysadm på HPC2N (sommrarna 2007, 2008)
Jobbade på Combitech (konsult på Ericsson) i Stockholm (2009-2010).
Jobbade på Ericsson i Stockholm (2010-2013).
Jobbar på Sylog (konsult här och var) i Stockholm (2013- ).
E-mail: zqad@acc.umu.se

Anton Lundin, sysadm (HT2005-200?)
Jobbar som sysadmin på HPC2N (2009- ).
E-mail: glance@acc.umu.se

Marcus Karlsson, sysadm (HT2009-20??)
Jobbade som sysadm på datavetenskap (2012-2014)
Jobbade som sysadm på HPC2N (2014-2015)
Jobbar som systemutvecklare på Codemill AB (2015-)
E-mail: mk@acc.umu.se

Styrelser

1994-03-02 till 1995-04-26 (TSDF)
Ordförande: Hans Hedlund
Kassör: Mats Arvendal
Ledamöter: Patrik Nilsson, Jens Bohlin, Emil Knabe, Benny Johnsson samt Göran Axelsson

1995-04-26 till 1996-03-06 (TSDF)
Ordförande: Hans Hedlund
Kassör: Mats Arvendal
Ledamöter: Patrik Nilsson, Carl-Johan M. Robertsson, Magnus Eliaeson, Thomas Pederson, Jens Bohlin, Tomas Byström, Jonas Dahlberg, Lars Lyxell, samt Magnus Söderlund.
Revisor: Jonas Engström

1996-03-06 till 1996-12-12 (TSDF)
Ordförande: Karl Lundkvist
Vice ordf: Anders Arnholm
Kassör: Peter Blomberg
Ledamöter: Hans Hedlund, Tomas Byström, Magnus Söderlund, Örjan Abrahamsson, Erik Bågfors, Martin Hedlund, Mikael Zenkert, David Nilsson, Markus Eriksson, Mikael Wahlberg, samt Tobias Vesterlund.
Revisor: Jessica Potila
Revisorsuppleant: Sara Borgström
Valberedning: Anders Selander

1996-12-12 till 1997-??-?? (TSDF)
Ordförande: Magnus Söderlund
Vice ordf: Anders Arnholm
Kassör: Peter Blomberg
Ledamöter: Hans Hedlund, Tomas Byström, Örjan Abrahamsson, Erik Bågfors, Martin Hedlund, Mikael Zenkert, David Nilsson, Markus Eriksson, Mikael Wahlberg, samt Tobias Vesterlund.
Revisor: Jessica Potila
Revisorsuppleant: Sara Borgström
Valberedning: Anders Selander

1997-??-?? till 1997-11-06 (TSDF)
Ordförande: Magnus Söderlund
Vice ordf: Erik Bågfors
Kassör: Peter Blomberg
Sekreterare: Darja Isaksson
Kursansvarig: Magnus Jonsson
Projekt: ?????
Revisor: Andreas Hed
Valberedning: Anders Selander

1997-11-06 till 1998-03-26 (ACC)
Ordförande: Magnus Söderlund
Vice ordf: Erik Bågfors
Kassör: Peter Blomberg
Sekreterare: Darja Isaksson
Kursansvarig: Magnus Jonsson
PR: Cecilia Bergström
Projekt: ?????
Revisor: Andreas Hed
Valberedning: Anders Selander

1998-03-26 till 1999-05-18 (ACC)
Ordförande: Thomas Mejtoft
Vice ordf: Niklas Edmundsson
Kassör: Sofia Cedergren
Sekreterare: Roger Gustafsson
Kursansvarig: Christian Behrens
PR: Vincent Arvidsson
Projekt: Magnus Jonsson
Revisor: Fredrik Sandström
Valberedning: Alexander Stål samt *** (Då båda dessa var okontaktbara när vi väl behövde dem så fick Annica Scott och Therese Hermansson uppdraget på kort varsel)

1999-05-18 till 2000-03-29 (ACC)
Ordförande: Daniel Holmgren
Vice ordf: Niklas Edmundsson
Kassör: Jenny Edberg
Sekreterare: Catrine Lundberg
Kursansvarig: David Weinehall
PR: Vincent Arvidsson
Projekt: Markus Mårtensson
Revisor: Stellan Nilsson
Valberedning: Fredrik Wänman, Andreas Öman och Thomas Mejtoft
Etisk kommitté: Frida Mörtsell, Thomas Mejtoft, Elizabeth Selander och Fredrik Sandström

2000-03-29 till 2001-03-22 (ACC)
Ordförande: Fredrik Wänman
Vice ordf: Niklas Edmundsson
Kassör: Roine Edmundsson
Sekreterare: Linda Hedlund
Kursansvarig: David Weinehall
PR: Daniel Holm
Projekt: Markus Mårtensson
Revisor: Stellan Nilsson
Valberedning: Andreas Öman och Daniel Joelsson
Etisk kommitté: Christina Karlsson, Thomas Mejtoft, Elizabeth Selander, Daniel Holmgren

2001-03-22 till 2002-03-27 (ACC)
Ordförande: Anna Öhlund
Vice ordf: Niklas Edmundsson
Kassör: Simon Rönnberg
Sekreterare: Håkan Lindqvist
Kursansvarig: Roine Edmundsson
PR: Daniel Holm
Projekt: Erik Jacobsson
Revisor: Stellan Nilsson, Magnus Jonsson (suppleant)
Valberedning: David Weinehall, Mattias Wadenstein, ...
Etisk kommitté: Daniel Holmgren, David Weinehall, Helena Lewandowska, ...

2002-03-27 till 2003-03-25 (ACC)
Ordförande: Simon Rönnberg
Vice ordf: Niklas Edmundsson
Kassör: Anna Öhlund
Sekreterare: Håkan Lindqvist
Kursansvarig: Roine Edmundsson
PR: Daniel Holm
Projekt: Erik Jacobsson
Revisor: Stellan Nilsson, Daniel Fahlgren (suppleant)
Valberedning: Tommy Norling, Magnus Bergner, Tomas Ögren
Etisk kommitté: Jonas Sandberg, Markus Mårtensson, Helena Lewandowska, Elizabeth Selander

2003-03-25 till 2004-03-25 (ACC)
Ordförande: Daniel Fahlgren
Vice ordf: Niklas Edmundsson
Kassör: Anna Öhlund
Sekreterare: Håkan Lindqvist
PR: Daniel Holm
Kursansvarig: Hannes Eriksson
Projekt: Tommy Norling
Revisor: Stellan Nilsson, Simon Rönnberg (suppleant)
Valberedning: Simon Rönnberg, Helena Lewandowska, Helena Lindblom
Etisk kommitté: Jonas Sandberg, Markus Mårtensson, Elizabeth Selander, Helena Lewandowska

2004-03-25 till 2005-03-17 (ACC)
Ordförande: Daniel Fahlgren (Ersattes av Tommy Norling fr.o.m. 2004-10-07)
Vice ordf: Tommy Norling (Ersattes av Jonas Eriksson fr.o.m. 2004-10-07)
Kassör: Johan Westerlund
Sekreterare: Tomas Larsson
PR: Emanuel Dohi
Kursansvarig: Hannes Eriksson
Projekt: Niklas Edmundsson
Revisor: Stellan Nilsson, Anton Lundin (suppleant)
Valberedning: Helena Lewandowska, Håkan Lindqvist, Jonas Angermund
Etisk kommitté: Jonas Sandberg, Elizabeth Selander, Tom Bailey, Helena Lewandowska

2005-03-17 till 2006-03-30 (ACC)
Ordförande: Jonas Eriksson
Vice ordf: Tommy Norling
Kassör: Johan Westerlund
Sekreterare: Helena Lindblom
PR: Emanuel Dohi
Kursansvarig: Hannes Eriksson
Projekt: Niklas Edmundsson
Revisor: Stellan Nilsson, Anton Lundin (suppleant)
Valberedning: Benjamin Eriksson, Erik Karlsson
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Elisabeth Selander, Tom Bailey, Daniel Sjölie, Helena Lewandowska, Saašha Metsärantala

2006-03-30 till 2007-04-04 (ACC)
Ordförande: Jonas Eriksson
Vice ordf: Erik Karlsson
Kassör: Johan Westerlund
Sekreterare: Lenny Nilsson
PR: Emanuel Dohi
Kursansvarig: Benjamin Eriksson
Projekt: Niklas Edmundsson
Revisor: Stellan Nilsson, Anton Lundin (suppleant)
Valberedning: Joel Carlqvist, Helena Lewandowska
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Elisabeth Selander, Daniel Sjölie, Helena Lewandowska, Saašha Metsärantala

2007-04-04 till 2007-??-?? (ACC)
Ordförande: Jonas Eriksson
Vice ordf: Erik Karlsson
Kassör: Robert Westerlund
Sekreterare: Lenny Nilsson
PR: Mattias Johansson
Kursansvarig: Benjamin Eriksson
Projekt: Niklas Edmundsson
Revisor: Stellan Nilsson, Anton Lundin (suppleant)
Valberedning: Mattias Johansson
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Elisabeth Selander, Daniel Sjölie, Helena Lewandowska, Saašha Metsärantala

2007-??-?? till 2008-03-31 (ACC)
Ordförande: Erik Karlsson
Vice ordf: Benjamin Eriksson
Kassör: Robert Westerlund
Sekreterare: Lenny Nilsson
PR: Mattias Johansson
Kursansvarig: Jonas Eriksson
Projekt: Niklas Edmundsson
Revisor: Stellan Nilsson, Anton Lundin (suppleant)
Valberedning:
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Elisabeth Selander, Daniel Sjölie, Helena Lewandowska, Saašha Metsärantala

2008-03-31 till 2009-04-22 (ACC)
Ordförande: Erik Karlsson
Vice ordf: Petter Ericson
Kassör: Robert Westerlund
Sekreterare: Mikael Nordfeldth
PR: Mattias Johansson
Kursansvarig: Mona Forsman
Projekt: Niklas Edmundsson
Revisor: Stellan Nilsson, Anton Lundin (suppleant)
Valberedning:
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Elisabeth Selander, Daniel Sjölie, Helena Lewandowska, Saašha Metsärantala

2009-04-22 till 2010-03-31 (ACC)
Ordförande: Erik Karlsson
Vice ordf: Marcus Karlsson
Kassör: Tomas Ögren
Sekreterare: Mikael Nordfeldth
PR: Björn Andersson
Kursansvarig: Mona Forsman
Projekt: Niklas Edmundsson
Valberedning: Jens Tollofsen
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Daniel Sjölie, Helena Lewandowska, Saašha Metsärantala

2010-03-31 till 2011-05-24 (ACC)
Ordförande: Marcus Karlsson
Vice ordf: Ola Ågren
Kassör: Tomas Ögren
Sekreterare: Mikael Nordfeldth
PR: Mariam Shirdel
Kursansvarig: Mattias Wadenstein
Projekt: Niklas Edmundsson
Valberedning: Erik Karlsson
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Saašha Metsärantala

2011-05-24 till 2012-02-29 (ACC)
Ordförande: Marcus Karlsson
Vice ordf: Ola Ågren
Kassör: Ludvig Widman
Sekreterare: Mikael Nordfeldth
PR: Mariam Shirdel
Kursansvarig: Mattias Wadenstein
Projekt: Niklas Edmundsson
Valberedning: Saašha Metsärantala
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Saašha Metsärantala

2012-02-29 till 2013-03-21 (ACC)
Ordförande: Marcus Karlsson
Vice ordf: Mattias Wadenstein
Kassör: Ludvig Widman
Sekreterare: Mikael Nordfeldth
Ledamöter: Anne Drewett, Björn Lindqvist, Niklas Edmundsson
Valberedning: Saašha Metsärantala
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Saašha Metsärantala

2013-03-21 till 2014-03-04 (ACC)
Ordförande: Marcus Karlsson
Vice ordf: Mattias Wadenstein
Kassör: Sebastian Kumlin
Sekreterare: Mikael Nordfeldth
Ledamöter: Björn Lindqvist, Tomas Landgren, Niklas Edmundsson
Valberedning: Saašha Metsärantala, Petter Ericson
Etisk kommitté: Anna Öhlund, Saašha Metsärantala, Petter Ericson, Helena Lewandowska

2014-03-04 till 201?-??-?? (ACC)
Ordförande: Marcus Karlsson
Vice ordf: Mattias Wadenstein
Kassör: Mattias Åsander
Sekreterare: Filip Allberg
Ledamöter: Björn Lindqvist, Tomas Landgren, Niklas Edmundsson
Valberedning: Lina Ögren, Sanna Ågren
Etisk kommitté: Petter Ericson, Iris Mollevik

Andra engagerade

Anders Wilhelm

Anders Selander, Hustomte (1993-1999)
Jobbade på Virtutech (2000).
Jobbade på Raditex (2000-2001).
Jobbar i Stockholm som systemingenjör på PDC (2001- ).
E-mail: selander@acc.umu.se

Björn Torkelsson
Sysadmin @ HPC2N (199?-2001)
Jobbade i Stockholm på Parallelldatorcentrum (PDC) (2001-2003).
Åter igen sysadmin @ HPC2N (2003- ).
E-mail: torkel@acc.umu.se

Ola Ågren
Doktorand på datavetenskap (1999-2009)
E-mail: corps@acc.umu.se

Jan-Olof Flink
Jobbade på Entra Teknik AB (1997-2000), konsult
Jobbade på AU-System (2000-2002), Teknisk projektledare säkerhet/nätverk
Jobbade på Posten-IT (2002-2003), IT-säkerhetsarkitekt
Jobbar på IBM (2003 -), Service Manager SD Infrastructure Nordic
E-mail: stradh@acc.umu.se

Martin Grape
Jobbade på Entra Teknik AB (1997-1999)
Jobbade på Trema (Europe) AB (1999-2003)
Jobbade på Trema Laboratories SARL (2003-2004)
Jobbar på Init AB (2005-)
E-mail: grape@acc.umu.se

Tomas Halvarsson, Maillisteansvarig (199x-199x).

Hamlet aka Fredrik Augustsson, Newuserslav (1998-2000).
Jobbade på Cambridge Technology Partners (2000-2001), konsult
Jobbade på Trema (Europe) AB (2001-2005), konsult
Jobbade på Armedo (2005), konsult
Jobbar på Tradetech Consulting (2006-), konsult
E-mail: hamlet@acc.umu.se

Helena Lindblom, Newuser/BG-slav (2002-2006).
Jobbar som bibliotekarie på Skellefteå Stadsbibliotek (2006)
E-mail: fravak@acc.umu.se

Saašha Metsärantala, Medlemsadministratör (2006-).
E-mail: saasha@acc.umu.se



[ACC] [Projects]
Denna sida ändrades sist av wmaster den 21/12 - 2015.